Latest images

image1 image2 image3 image3

Kapcsolat

Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület


Postacím: 1081 Budapest, Alföldi utca 16. fsz. 9
E-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Elnök: Galambos István
Elérhetőség: 06-70-436-5481
E-mail: titeemail[kukac]gmail.com

Alelnök: Marschal Adrienn
E-mail: titeemail[kukac]gmail.com

   

Alapszabály

Alapszabály

A TÖRTÉNELMI ISMERETTERJESZTŐ TÁRSULAT EGYESÜLET ALAKULÓ KÖZGYŰLÉSÉN ALAPSZABÁLYÁT A KÖVETKEZŐKBEN ÁLLAPÍTJA MEG:

 

1. Általános rendelkezések

Az Egyesület neve: "Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület" (továbbiakban: Egyesület), rövidítése: TITE.

Székhelye: 1081 Budapest, Alföldi u. 16. fsz. 9.

Működése kiterjed az ország egész területére.

Kiadásait tagdíjakból, valamint természetes és jogi személyek adományaiból fedezi.

 

2. Az Egyesület célja

2.1. Az Egyesület önkormányzati elven működő ismeretterjesztő társadalmi szervezet. Az Egyesület jogi személy.

2.2. Az Egyesület célja: Az Egyesület célul tűzte ki, hogy korszerű történelmi ismeretek terjesztésével segítse az érdeklődőket, elsősorban a fiatalokat a történelmi folyamatok, de elsősorban a közelmúlt eseményeinek megértésében, feldolgozásában és megítélésében. Mindezt non-profit alapon, a hazai tudományos intézetekkel és egyéb szervezetekkel együttműködve - lehetőleg neves előadók bevonásával - előadásokkal, egyéb rendezvényekkel, illetve elektronikus és nyomtatott kiadványokkal kívánja megvalósítani. Az alapítók szándéka a tágabb értelemben vett ismeretterjesztés, az iskolai oktatás kiegészítése és segítése. Külön ki kell emelni az egyesületnek azon törekvését, hogy vidéki településekre is el kívánja vinni az ország legnagyobb szaktekintélyeit, előadóit, ugyanakkor lehetőséget kíván adni a fiatal történészeknek is a bemutatkozásra, szereplésre, publikálásra. Mindezt a közoktatással együttműködve, azt kiegészítve, az ott szerzett tudást lehetőség szerint elmélyítve kívánja végrehajtani. Ezenkívül az Egyesületnek szándékában áll kutatási programok, ismeretterjesztő kiadványok szakmai és lehetőség szerint anyagi támogatása. Az Egyesület a fenti célok érdekében elsődlegesen a következő tevékenységet fejti ki:

  • Előadássorozatok, konferenciák szervezése
  • Kutatási programok támogatása, azok anyagának tárolása, publikálása és hozzáférhetővé tétele
  • Szakmai együttműködés a különböző kutatóintézetekkel, társadalmi szervezetekkel
  • Egyesületi elektronikus és nyomtatott kiadványok megjelentetése és terjesztése
  • Fiatal kutatók szakmai és a későbbiekben esetleges anyagi segítése.

 

3. Egyesületi tagság keletkezése, megszűnése

A tagfelvétel az Elnökség hatáskörébe tartozik. A tagfelvételt elutasító határozat ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül a Közgyűléshez lehet fellebbezni.

3.1. Az Egyesület rendes tagja minden olyan természetes személy, aki az alapszabály rendelkezéseit magára nézve kötelezőnek elfogadja, kötelezettséget vállal az egyesületi célok megvalósítása érdekében történő közreműködésre és a tagdíjat megfizette.

3.2. Az Egyesület pártoló tagja lehet az a magyar és külföldi magán- vagy jogi személy, aki adományaival segíti az Egyesület munkáját, de abban tagként nem kíván részt venni.

3.3. Az egyesületi tagság megszűnik a tag halálával, kilépésével vagy kizárással.

3.4. A kilépést hivatalos levélben, írásban kell közölni az Egyesület elnökével.

3.5. A közgyűlés titkos, minősített szótöbbséggel meghozott határozattal kizárhatja az Egyesületnek azt a tagját, aki az alapszabály rendelkezései ellen súlyosan vét (például nem fizeti meg tagdíjat a jogkövetkezményt tartalmazó felszólítás ellenére). A tagot értesíteni kell a kizárási eljárás megindításáról, számára a védekezés lehetőségét biztosítani kell és a jogorvoslat lehetőségéről tájékoztatni kell. A tag a tudomásul szerzéstől számított 30 napon belül a bírósághoz fordulhat jogorvoslatért.

 

4. A tagok jogai és kötelezettségei

A pártoló tag jogai: indítványtételi és javaslattételi joggal rendelkeznek a Közgyűlésen, részt vehetnek az Egyesület rendezvényein, szavazati joggal nem rendelkeznek, nem választhatnak és nem választhatók tisztségre. A pártoló tag kötelessége: az Alapszabály betartása és a vállalt támogatás megfizetése.

4.1. Az Egyesület rendes tagnak csak azokat tekinti, akik megfizették a tagdíjat. Szavazati jogot csak rendes tagok gyakorolhatnak.

4.2. Az Egyesület minden rendes tagja azonos szavazati joggal rendelkezik, és részt vehet az egyesület működését érintő minden kérdésről rendelkezni jogosult közgyűlés döntéshozatalában. Azonos értékű szavazati jogát minden tag személyesen gyakorolhatja. Minden rendes tag választhat és tisztségviselőnek választható.

4.3. Az Egyesület rendes tagja köteles a közgyűlési határozattal meghatározott mértékű tagdíjat megfizetni, továbbá köteles tevékenyen közreműködni az egyesületi célok megvalósítása érdekében.

 

5. Az Egyesület szervei: közgyűlés és tisztségviselők

5.1/a. Az Elnökség

Az Egyesület ügyintéző képviseleti szerve az Elnökség, amely az Elnökből, Alelnökből és a Titkárból áll. Az Elnökség akkor határozatképes, ha legalább két fő jelen van, határozatait nyílt szavazással, többségi szavazással hozza. Az Elnökség üléseit az Elnök hívja össze, a napirendi pontok feltüntetésével írásban. Az Elnökség legalább félévente ülésezik. Az Elnökség hatáskörébe tartozik a tagfelvétel, kötelessége gondoskodnia a Közgyűlés határozatainak betartásáról.

 

5.1/b. A Közgyűlés

Az Egyesület legfőbb szerve a Közgyűlés. A Közgyűlés a rendes tagok összessége, amely az Egyesületet érintő minden kérdésben dönthet. A Közgyűlést az Elnök, akadályoztatása esetén az Alelnök hívja össze. Évente egyszer rendes közgyűlést kell tartani. Rendkívüli közgyűlést kell tartani, ha azt a tagok legalább 1/5-e az ok és cél megjelölésével írásban kéri, vagy az Elnök, akadályoztatása esetén az Alelnök azt szükségesnek tartja, valamint ha a bíróság azt elrendeli. A napirendi pontokat tartalmazó közgyűlési meghívókat legalább két héttel a közgyűlés előtt a tagoknak meg kell küldeni, akik az átvételt aláírásukkal igazolják.

A Közgyűlés határozatképes, ha legalább a szavazati joggal rendelkező tagok fele plusz egy személy jelen van. Ha a Közgyűlés nem volt határozatképes, az emiatt megismételt Közgyűlés az eredeti napirendben szereplő ügyekben a jelenlévők számától függetlenül határozatképes, ha a jogkövetkezményről tájékoztatják előre a tagokat. A Közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.

Kizárólag a Közgyűlés hatáskörébe tartozik a tisztségviselők, ügyintéző és képviselő szervek megválasztása, felmentése és a tisztségviselők éves beszámolójának elfogadása, az alapszabály jóváhagyása és módosítása, az éves költségvetés elfogadása és az Egyesület más egyesülettel való egyesülésének, illetőleg feloszlásának a kimondása. Az alapszabály módosításához, tag kizárásához és az Egyesület feloszlásának (egyesülés, megszűnés) kimondásához a tagok összessége kétharmadának szavazata (minősített többség) szükséges. A Közgyűlés Elnököt, Alelnököt és Titkárt választ nyílt szavazással. A Közgyűlés a 3 év időtartamtól rendkívüli esetben eltérhet és kevesebb időtartamra is választhatja a tisztségviselőket. Minden olyan kérdésben, amely nem tartozik a Közgyűlés kizárólagos hatáskörébe, az Elnök dönt, akinek a munkáját az Alelnök és a Titkár segíti.

 

5.2.1. Elnök

Az Elnököt a közgyűlés nyílt szavazással választja 3 évre, az elnök a közgyűlésnek felelős. Minden olyan kérdésben, amely nem tartozik kizárólagosan a Közgyűlés vagy az elnökség hatáskörébe, önállóan dönt, azokról a döntéseiről, melyekről határozatot hozott a következő Közgyűlésen köteles beszámolni.

 5.2.2 Az Elnök jogai és kötelességei:

  • a Közgyűlést bármikor összehívhatja,
  • a Közgyűlés levezetése,
  • a tagság pénzéről a kezelőket elszámoltatja,
  • a kiadások számláit ellenőrzi,
  • megbízólevél kiadása pénzügyek intézéséhez,
  • harmadik személyekkel való szerződések megkötése,
  • a Közgyűlés határozatainak megfelelő intézkedések megtétele,
  • a tagságtól, illetve harmadik személyektől bármely címen befolyt összeg kezelésének, illetve felhasználásának ellenőrzése,
  • az Egyesület tevékenysége során keletkezett dokumentációk elkészíttetése, illetve ellenőrzése.

 

5.3. A Titkár

A Titkár az Elnök munkáját segítő tisztségviselő, akit 3 év időtartamra a Közgyűlés nyílt szavazással választ meg.

 5.3.1. A Titkár jogai és kötelességei:

  • vezeti a Közgyűlés, valamint az Elnökségi ülések jegyzőkönyvét
  • az Egyesület tevékenysége során keletkezett dokumentációkat elkészíti
  • az Egyesület levelezését elnöki vagy elnökségi jóváhagyással intézi
  • a beérkező leveleket iktatja
  • a beérkező számlákat iktatja, és a könyvelőhöz eljuttatja
  • pályázatokat figyel és  pályázatok benyújtását készíti elő
  • az Elnökség többi tagjával közösen a pályázati anyagokat összeállítja
  • az Elnök megbízásából segítheti az Egyesület rendezvényeinek (előadások, konferenciák) megszervezését
  • a Közgyűlés előtt önállóan javaslatot terjeszthet be
  • elvégzi azokat a feladatokat, amelyekkel az Elnök megbízza.

 

5.4. Az Alelnök

  • az Elnökség tagja
  • az Elnököt akadályoztatása esetén teljes hatáskörben helyettesíti,
  • az Elnök három hónapot meghaladó akadályoztatása esetén azonban a teljes hatáskörű helyettesítéshez a Közgyűlés hozzájárulása is szükséges.

 

6. Az Elnökség tagjainak felmentése

Az Elnökség tagjainak, azaz az Egyesület tisztségviselőinek felfüggesztéséről, felmentéséről kizárólag a Közgyűlés határozhat

A felmentést kezdeményezheti az Elnökség bármelyik tagja, de szavazásra kell bocsátani a kérdést akkor is, ha ezt a rendes tagok legalább 1/5-e kéri. A tisztségviselők felmentéséről szóló határozatot a Közgyűlés egyszerű többséggel, nyílt szavazással hozza meg.

A felmentett vagy lemondott tisztségviselő helyére mielőbb - lehetőleg a felmentést kimondó Közgyűlésen - új tisztségviselőt kell választani. A felmentett vagy lemondott tisztségviselő helyébe választott tisztségviselő mandátuma az Elnök (vagy az Elnök felmentése vagy lemondása esetében az Elnökség többi tagja) hivatali idejének lejártáig tart.

A felmentett vagy lemondott tisztségviselő feladatainak ellátásával az Elnök – vagy az ő felmentése, illetve lemondása esetében az Elnökség – bármely tagot megbízhat az új tisztségviselő, de legfeljebb egy hónapig megválasztásáig.

 

7. Az Egyesület képviselete

Az Egyesület képviseletére az Elnök jogosult.

Az Egyesület számlája felett az Elnök rendelkezik.

 

8. Az Egyesület vagyona, gazdálkodása

8.1. A tagok által befizetett tagdíjak, valamint minden, a közös célt szolgáló befizetés az Egyesület vagyonát képezi. Az Egyesület vagyona oszthatatlan. Az egyesületi tagság bármilyen módon történő megszűnése esetén a tagot az Egyesület vagyonából semmilyen térítés nem illeti meg.

Az Egyesület a tagok által befizetett tagdíjakból, a tagok önként vállalt egyéb juttatásaiból, illetőleg a külső támogatók által juttatott összegekkel gazdálkodik. Az Egyesület gazdálkodása során nyereségre nem törekszik.

A tagsági díjakat az Egyesület elsősorban fenntartási, ügyviteli költségek, valamint az Egyesületet terhelő esetleges járadékok és adók megfizetésére használja fel.

8.2. Az Egyesület éves költségvetés alapján gazdálkodik. Az Egyesület tartozásaiért saját vagyonával felel. A tagok azonban csak esedékes tagdíjbefizetésük mértékéig.

Az Egyesület megszűnése esetén vagyonáról a Közgyűlés rendelkezik. Ha a vagyon hovafordításáról nem rendelkeznek, továbbá ha az Egyesület feloszlatással szűnik meg, vagy a felügyelő szerv ennek megszűnését állapítja meg, vagyona a hitelezők kielégítése után állami tulajdonba kerül, és azt közérdekű célra kell fordítani.

8.3. Az Egyesület működéséről a külön jogszabályok előírása szerinti üzleti könyveket kell vezetni, és azokat az év végén le kell zárni. Az év végén a gazdálkodás eredményéről vagyonkimutatást kell készíteni, melyről az Elnök beszámol a Közgyűlésnek.

 

9. Vegyes rendelkezések

9.1. Az Egyesület bírósági nyilvántartásba vétellel jön létre.

9.2. Az Egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, politikai pártoktól független, azoktól támogatást nem fogad el, és pártokat a maga részéről semmilyen formában nem támogat, továbbá országgyűlési képviselőjelöltet nem állított és nem támogatott a választásokon, és a továbbiakban sem fog.

9.3. A jelen okiratban nem szabályozott kérdésekre egyrészt az egyesülésekről szóló 1989. évi II. tv. rendelkezései, másrészt a később meghozandó közgyűlési határozatok az irányadók.

9.4. Az Elnök akadályoztatásának kell tekinteni annak halálát, gyámság alá helyezését, hatósági fogva tartását vagy tartós betegségét, amely utóbbiról saját maga személyesen vagy az orvosa nyilatkozik.

 

 

Kelt: Pécel, 2012. szeptember 30.

Az Egyesületről

A Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület rövid bemutatása, az egyesület küldetése

 

Az egyesületünk célul tűzte ki, hogy korszerű történelmi ismeretek terjesztésével segítse az érdeklődőket, különösen a fiatalokat a történelmi folyamatok, de elsősorban a közel-múlt eseményeinek megértésében, feldolgozásában és megítélésében. Mindezt non-profit alapon, a hazai tudományos intézetekkel és egyéb szervezetekkel együttműködve – lehetőleg neves előadók bevonásával – előadásokkal, konferenciákkal és egyéb rendezvényekkel, illetve elektronikus és nyomtatott kiadványokkal kívánja megvalósítani. Az alapítók szándéka a tágabb értelemben vett ismeretterjesztés, az iskolai oktatás kiegészítése és segítése. Külön ki kell emelni az egyesületnek azon törekvését, hogy vidéki településekre is el kívánja vinni az ország legnagyobb szaktekintélyeit, előadóit, ugyanakkor lehetőséget szeretne adni a fiatal történészeknek is a bemutatkozásra, szereplésre, publikálásra. Mindezt a közoktatással együttműködve, azt kiegészítve, az ott szerzett tudást lehetőség szerint elmélyítve kívánja végrehajtani.

Az egyesületünk tagjai nem először próbálkoztak a fenti célok elérésével, a társadalmi szervezet elődjének tekinthető az elsősorban anyagi természetű gondok miatt megszűnt Történelmi Ismeretterjesztő Egyesület keretei között 2002 és 2009 között országos tevékenységet fejtett ki. A tanári segédanyagok megalkotása mellett előadások egész sorát tartottuk Békésen, Békéscsabán, Kecskeméten, Cegléden, Gyulán, Törtelen, Jászkarajenőn és Keszthelyen stb. elsősorban a közelmúlt történelméből. Előadóink között volt az egykori Történelmi Tényfeltáró Bizottság elnöke Kahler Frigyes, M. Kiss Sándor professzor tanszékvezető egyetemi tanár, Horváth Miklós egyetemi tanár.

Egyesületünk tagjai javarészt a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, illetve a Károli Gáspár Református Egyetem egykori vagy jelenlegi hallgatói, ám akad közöttünk nyelvvizsga-fejlesztő tanár, műszaki menedzser, sőt asztalos is. Valamennyien elkötelezettek a történelem iránt.

Tagfelvétel

Tagfelvétel

Az egyesületbe történő felvételről az Elnökség dönt, a tagság feltétele a tagdíj befizetése is. 2016-ben az éves tagdíj összege 5.000 forint. Az egyesület tagjai részt vehetnek a rendezvényeinken, és díjmentesen vagy igen kedvező feltételekkel publikálhatnak a lektorált kiadványainkban, releváns kutatások esetén pedig előadhatnak a konferenciáinkon.

Tagdíjakat kérjük az alábbi CIB Banknál vezetett számlánkra szíveskedjenek utalni: 10700567-66971159-51100005

Az egyesületbe belépni kívánók számára az alábbi dokumentumot kell kinyomtatni, tollal kitölteni, majd az elnöknek, alelnöknek, esetleg titkárnak átadni vagy a következő címre postázni: 1081 Budapest, Alföldi u. 16. fsz. 9.

 

Dokumentum letöltése

2024  Történelmi Ismeretterjesztő Társulat Egyesület   globbersthemes joomla templates